Fenntarthatóságról

2021. 02. 27.
A világkiállítás egyik legfontosabb célja a vadászat és a természetvédelem összhangjának fontosságára való figyelemfelhívás, amely révén természeti értékeink hosszútávon fenntarthatóak maradnak.

Mi magyarok büszkék vagyunk arra, hogy amióta csak jegyezzük történelmünket, népünk igyekezett harmóniában élni a minket körülvevő természettel, tiszteltük és megbecsültük környezetünket. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy a magyar nemzet történetének számtalan természeti és vadászemléke van, gondoljunk csak nemzeti identitásunk kiindulópontjának tekinthető csodaszarvas legendájára. Híres vadászok, mint Széchenyi Zsigmond vagy Kittenberger Kálmán; sikeres erdőgazdálkodók, mint Bedő Albert és Wágner Károly; nemzetközileg ismert – és elismert – természetfestők, mint Csergezán Pál vagy Muray Róbert, elismert természetfilmesek és -fotósok, mint Homoki-Nagy István, vagy Máté Bence, valamint sokak tudományos és ismeretterjesztő tevékenysége igazolja, hogy a magyaroknak több évszázados gyakorlata van abban, hogy miképpen élhetnek harmóniában a természettel, miképpen vehetik fenntartható módon hasznát és védhetik értékeit.

Az „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás megszervezésével Magyarország egyértelmű szándéka a természetmegőrzés hiteles és modern szemléltetése a vad-, hal- és erdőgazdálkodás példáján keresztül a hazai és nemzetközi nagyközönség számára. Ezt a gondolatiságot erősíti a kiállítás víziója, amely egy olyan világot tükröz, amelyben a fenntarthatóság a természetközeli szakmák tevékenységének szinergiáján keresztül érvényesül, úgy is mint a biológiai sokféleség megőrzésének fontos eszköze.

A programsorozat mottója szintén kifejező: az „Egy a Természettel” (One With Nature) jelzi, hogy az emberiség a természet része; sorsa a globális élővilág jövőjétől függ, ezért azt védeni kell, megújulási képességét pedig fenntartani.

A kiállítás kiemelt célja, hogy az emberek figyelmét a természet megőrzésének fontosságára, a fenntartható természethasznosítás értelmére és a vad-, hal-, és erdőgazdálkodás hasznára és szükségességére irányítsuk.

Ennek a törekvésnek a jegyében hívtuk életre a World Conservation Forum 2021 nemzetközi kezdeményezést a világkiállítás jegyében, amely eddig példátlan módon biztosít teret az ágazati szereplők globális szintű párbeszédének. Az ötlet mögött napjaink egyre inkább sürgető gondolata áll, mely szerint az egyes ágazatok a természet megőrzése, illetőleg kezelése szempontjából nem riválisai egymásnak, hanem éppen ellenkezőleg, harmóniában folytatandó tevékenységek, hiszen mindegyik közös érdeke, hogy a jelenleg rendelkezésünkre álló természeti erőforrások még hosszútávon fenntarthatóak legyenek, időről-időre megújulhassanak, és elérhetőek legyenek az utánunk következő generációk számára is.

A World Conservation Forum 2021 kimagasló számú szakmai előadóval és szervezettel valósul meg a világkiállítás ideje alatt. A fórum egy vissza nem térő lehetőség arra, hogy a szakmai és civil érdeklődők valós képet alkothassanak természetközeli szakmák (vadász, halász, erdész, stb.), valamint a természetvédelem közös alapokon nyugvó jövőjét illetően. A rendezvény rávilágít arra, hogy természeti erőforrásaink egyik legfőbb ellenségei olyan kizsákmányolók, akik az általuk végzett illegális tevékenység révén – mint például az orvvadászat – a vadvilág egyik valós, világviszonylatban is közismert veszélyét jelentik számos faj kipusztulását eredményezve.

A nemzetközi csarnokban előadások, panelbeszélgetések, digitális és analóg installációk, valamint interaktív elemek segítségével fedezzük fel ezeket a területeket, mindezt a látogatók maximális bevonásával a velük folytatott interakció révén. Döntsük le a régi tabukat és alkossunk közösen új narratívát! Bizalommal tekintsünk a jövőbe és már ma cselekedjünk felelősségteljesen!

Forrás: Egy a Természettel
További hírek
AEWA MOP8 Budapesten
AEWA MOP8 Budapesten

Magyarországon, Budapesten kerül megrendezésre 2022. szeptember 26. és 30. között az afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló megállapodás (AEWA) részes feleinek 8. találkozója (MOP8).

2022. 09. 21.