A Nimród Vadászújság 2022-ben első alkalommal írja ki a Sólyom-díjat, amely nevét a 110. évfolyamában járó lap neves publicistájáról, Kittenberger Kálmán levelezőtársáról, Láng Rudolfról kapta.
AEWA MOP8 Budapesten
Az AEWA-megállapodás az Északi-sarkkörön található szibériai tundráktól egészen az afrikai kontinens déli csücskéig 121 országon ível át, melyek a világ országainak több mint felét képviselik, és 255 különböző vízimadárfaj populációit védi, mint amilyenek a fehér gólya, a papucscsőrű madár, az afrikai pingvin és a szürkenyakú koronásdaru.
82 ország és az Európai Unió írta alá azt a természetvédelmi egyezményt, mely 2022. szeptember 26. és 30. között Budapesten, Magyarországon tartja háromévente megrendezésre kerülő döntéshozatali összejövetelét (a részes felek 8. találkozója – MOP8).
Az MOP8 hivatalos szlogenje – A vándormadarak útvonalainak hathatósabb védelme a változó világban – rámutat arra, hogy az afrikai és eurázsiai országok képviselőinek találkozniuk kell, és arra kell felhasználniuk az e fontos találkozó által nyújtott lehetőséget, hogy olyan közös döntéseket hozzanak, melyek biztosítják a megállapodás hatékonyabb végrehajtását és betartatását.
A nemzetközi találkozóra a magyar fővárosban kerül sor egy különösen kihívásokkal teli időszakban, amikor olyan égető globális problémákkal szembesülünk, mint a klímaváltozás, a biodiverzitás csökkenése és a prioritások megváltozása elsősorban a COVID-19 világjárvány hatásai miatt. A vándormadarak útvonalainak védelme csak fenntartható finanszírozással, a szabályok betartásával és hatékonyabb végrehajtással erősíthető meg.
Az olyan vándorló vízimadarakra, mint a pelikánok, a darvak, a gólyák, a récefélék és a gázlómadarak, különböző veszélyek leselkednek, ideértve az élőhelyek pusztulását és minőségük romlását, az illegális vadászatot, a környezetszennyezést, a klímaváltozást, a halászhálók általi véletlen befogást, a távvezetékekkel és szélturbinákkal való ütközést, valamint a különböző betegségeket. A konferencia középpontjában e veszélyek kezelésének a mikéntje fog állni.
Az AEWA az egyik legcélzottabb természetvédelmi egyezmény, melynek fókuszában a vízimadarak és a vizes területek állnak, és annak a helyszínen való végrehajtása közvetlenül hozzájárul az olyan szélesebb körű globális döntések megvalósításához, mint például az ENSZ fenntartható fejlődési céljai, valamint a 2020 utánra vonatkozó globális biodiverzitási keretrendszer.
További információ: www.unep-aewa.org/mop8
Az „Egy a Természettel”, mint a természetmegőrzés és a vadászat számára létrehozott fórum nemzetközileg is jelentős eredményeket ért el, így a megkezdett munkát szakmai, valamint társadalmi, külpolitikai és országimázs szempontjából is érdemes folytatni - hangsúlyozta Kovács Zoltán Rigában.