Magyarországon, Budapesten kerül megrendezésre 2022. szeptember 26. és 30. között az afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló megállapodás (AEWA) részes feleinek 8. találkozója (MOP8).
Emlékerdőt ültettek a Zselicben
Kovács Zoltán, a világkiállítás kormánybiztosa az ünnepségen hangsúlyozta: erdőt az ültet, aki a jövőre tervez. A világkiállításhoz kapcsolódóan mind a 22 állami erdőgazdaság egy hektár új erdőt telepít, ami részét képezi a kormány azon döntésének, hogy 550 hektár erdőt telepítenek az országban - mondta a kormánybiztos.
A faültetés harmonizál a kiállítás legfontosabb üzenetével, a természetvédelmi célok és a fenntartható erdőgazdálkodás megismertetésével. Az erdőtelepítés a világszínvonalú erdőgazdaságaink tudásán kívül egy ősi és mélyebb tudást is hordoz az élet körforgásáról és a természet rendjéről, ez összekapcsolja a generációkat – fűzte hozzá Kovács Zoltán.
Neszményi Zsolt kormánymegbízott beszédében a somogyi vadgazdálkodó szakemberek munkáját dicsérte, kiemelve, hogy tavaly több mint 250 gímtrófeát mutattak be bírálatra a megyében, amelyek 60 százaléka érmet kapott. Ez pedig olyan érték, amit érdemes megmutatni a világnak - erről már Gelencsér Attila országgyűlési képviselő beszélt, felidézve az 1971-es vadászati világkiállítást, s hangsúlyozva a Zselicség messze földön csodás értékeit.
„Az erdő mindenkié, ezért Somogyban különösen büszkék vagyunk azokra a turisztikai attrakciókra, amelyek a SEFAG Zrt. jóvoltából egyre több bakancsos kirándulót vonzanak a megyébe” – mondta Gelencsér Attila.
Fehér István, a SEFAG Zrt. vezérigazgatója közölte: az emlékerdőt a tájra jellemző fajok alkotják. Egy hektáron a kocsánytalan tölgy mellett ezüsthárs csemeték kaptak helyet, az egykori kiserdő területén pedig vadkörte, madárcseresznye és barkócaberkenye ad árnyat az erdő lakóinak. A fákat a szegélyeken cserjefajok, csere- és egybibés galagonya, illetve kökény színesítik – tette hozzá a vezérigazgató.
A leglátványosabb elem azonban kétségkívül az a 62 ezüst hárs, amelyek a levegőből nézve a „2021” feliratot formázzák meg, így várhatóan a kirándulók kedvencei lesznek. A felirat utolsó darabját az ünnepség résztvevői közösen ültették el.
A Nimród Vadászújság 2022-ben első alkalommal írja ki a Sólyom-díjat, amely nevét a 110. évfolyamában járó lap neves publicistájáról, Kittenberger Kálmán levelezőtársáról, Láng Rudolfról kapta.